ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract pe durata determinata 3 luni


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Am facut un contract pe durata determinata de 3 luni, cu o firma de jocuri de noroc si am lucrat prima zi din perioada de proba.
Mi-am dat seama ca nu mi se potriveste acest job si vreau sa renunt la contract.
Ce obligatii am? Firma inca nu mi-a dat un exemplar din contract, doar am facut controlul medical la medicina muncii si am semnat contractul. Trebuie sa platesc pentru acest control medical ?

Va multumesc.


Flori Flori
 User  Flori Flori
a intrebat la 15 Iun. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Iun. 2013
Nu, nu trebuie sa platiti acel control medical, el intra in obligatia angajatorului si se efectueaza pe cheltuiala lui.

Dat fiind faptul ca sunteti inca in perioada de proba puteti solicita incetarea CIM printr-o notificare scrisa in temeiul art. 31(3) din Codul muncii. Nu aveti obligatia motivarii ei si nu stati in preaviz. Este necesar insa ca angajatorul sa semneze pentru primirea notificarii pentru ca ea sa iti produca efectele in mod corespunzator.

Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Ar fi trebuit sa primit o copie a contractului la angajare, imediat dupa ce l-ati semnat, ceva nu este corect acolo.

Alte intrebari despre Angajare

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu Radu Anton violeta Georgescu Gratiela Petrescu Marius Ion George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2022