ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contracte de munca pe perioada determinata succesive pentru aceeasi persoana.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
In cazul in care unui salariat ( pensionar) i s-a intocmit contract de munca pe perioada determinata = 12 luni , dupa care a fost prelungit pana la 36 luni, se mai poate incheia un alt contract de munca tot pe perioada determinata la expirarea primului contract de munca?
Multumesc.

Elena Lefterescu
 User  Elena Lefterescu
a intrebat la 25 Mar. 2014
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2014
Se pot incheia contracte de munca succesive la distante de 3 luni maxim unul fata de celalalt, in baza art. 82 din Codul muncii sau i se poate modifica durata cotractului in perioada nedeterminata in temeiul art. 17 (5) coroborat cu art. 41 (3) din Codul muncii republicat si tinandu-se cont de si de art. 118/2010 care nu prevede interdictie in privinta perioade pentru care un pensionar pentru limita de varsta poate cumula pensia cu salariul.

Daca intre data la carea are loc incetarea CIM de 36 de luni si data incheierii unui nou CIM va fi o perioada mai mare de 3 luni se poate incheia un nou astfel de contract de 36 de luni, pentru ca in Codul muncii nu apar limitari in acest sens.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2023
Buna dimineata Decizia CCR 702 /2019 zice ca , valoarea indicelui de corectie care se aplica la iesirea la pensie la...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Ian. 2023 1 raspuns