ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

declarare post vacant


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La angajare la o societate privata, trebuie declarat la AJOFM postul vacant?

Adaugata in: Angajare
Daniela Maria
 User  Daniela Maria
a intrebat la 02 Iul. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 02 Iul. 2012
Da. Legea 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare specifica acest lucru, fara a face distinctie intre angajatorii priviati si cei de stat.

Art. 10
1. Angajatorii au obligatia sa comunice agentiilor pentru ocuparea fortei de munca judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii pentru ocuparea fortei de munca, in caror raza isi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de munca vacante, in termen de 5 zile lucratoare de la vacantarea acestora.
2. Furnizorii de servicii de ocupare acreditati au obligatia de a comunica lunar agentiilor pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza isi au sediul date privind numarul somerilor mediati si incadrati in munca.

Art. 113. - Constituie contraventie urmatoarele fapte:
a. necomunicarea lunara a locurilor de munca vacante prevazute la art. 10.

ART. 114
1. Contraventiile prevazute la art. 113 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a. cele prevazute la lit. a, b, f, h si j, cu amenda de la 3.000 lei la 5.000 lei.


Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri