Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Mai pot lucra dupa pensionare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt funcţionar public, m-am pensionat la limita de varsta, am pensie mult sub valoarea salarului mediu pe economie. As dori sa stiu daca mai pot lucra in continuare la vechiul loc de munca cu jumatate de norma cu contract pe perioada determinata. Daca da, care este temeiul legal. Multumesc.


Erzsebet Papp
 User  Erzsebet Papp
a intrebat la 10 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Erzsebet Papp
 User Erzsebet Papp
a raspuns userului Georgeta Ganea la 18 Mar. 2014
Bună ziua, aş dori să vă mai întreb dacă pot lucra în continuare fără întrerupere pe baza unui contract de muncă sau numai pe bază de concurs. (Fiind vorba de funcţionari publici părerile sunt diferite).
Mulţumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 11 Mar. 2014
Doamna este functionar public. Nu se aplica prevederile codului muncii in cazul dumneaei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Erzsebet Papp
 User Erzsebet Papp
a raspuns userului Ioana Popa la 11 Mar. 2014
Multumesc mult.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Erzsebet Papp la 11 Mar. 2014
Puteti lucra si cu contract pe perioada nedeterminata, nu exista interdictie legala in aceasta directie. Iar legea 329/2009 nu se aplica in cazul dvs, cat timp pensia neta este cu mult sub salariul mediu brut de 2298 lei. Temeiul legal de angajare il reprezinta Codul muncii, art. 12 si art. 83, in functie de tipul de contract incheiat, coroborat cu art. 118 din legea pensiilor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Erzsebet Papp
 User Erzsebet Papp
a raspuns userului Georgeta Ganea la 11 Mar. 2014
Multumesc mult!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Mar. 2014
Da, in conditiile date de art 118 din Legea 263 din 2010, art 17,18,19 din Legea 329 din 2009

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati in operarea corecta a suspendarii contractului de munca.Am la un salariat 4 decizii, pe 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Mai. 2020 1 raspuns
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns