ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pana la ce varsta poate fi incadrat un pensionar intr-o unitate de invatamant?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


O persoana pensionata la limita de varsta in anul 2003, la varsta de 57 de ani, mai poate fi incadrata in anul 2014 ca functionar intr-o unitate de invatamant preuniversitar de stat? Mentionez ca persoana a lucrat toata aceasta perioada (2003-2013) in scoala.
Se poate merge pe contracte de munca pana la varsta de 68 ani (cu 3 ani mai mult decat este varsta legala de pensionare acum) ?

Adaugata in: Angajare Invatamant
Maria Florescu
 User  Maria Florescu
a intrebat la 22 Ian. 2014
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Maria Florescu
 User Maria Florescu
a raspuns userului Ioana Popa la 24 Ian. 2014
Ma refeream strict la codul muncii art.82-84 unde angajarea pensionarilor se face pe baza contractelor pe perioada determinata de max.36 luni.
Mai putem incheia un alt contract pentru 36 luni?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 23 Ian. 2014
Persoana in cauza este pensionata deja pentru limita de varsta in baza legii 19/2000, nu mai are legatura cu varsta de pensioare prevazuta de noua lege a pensiilor care oricum nu i se aplica ei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Ian. 2014
Un pensionar pentru limita de varsta poate cumula pensia cu venituri salariale atat timp cat simte ca poate face acest lucru. Legal vorbind, nu exista limitari in raport cu varsta, decat in anumite domenii ceva mai speciale, precum armata sau SRI. Daca ar fi generala o astfel de regula, ar intra in conflict cu actele normative ce au in vedere combaterea discriminarii.


Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns