ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Reluare activitate din concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,ca sunt drepturile la revenirea din concediu crestere copil 2ani (mama singura)? Pe postul meu a fost angajata alta persoana ,pe care mii se spune ca nu o poate da afara, iar eu voi fii mutata pe alt punct de lucru , loc care imi este foarte departe si fiind mama singura nu voi putea sa ma incadrez pentru a ajunge la locul de munca,in conditiile in care copilul este dus si la cresa,este legala mutarea mea? Pot beneficia cumva de reduce program ? Mii s-a mai spus ca voi fii incadrata pe acelasi post doar ca in locatie diferita,e singura lor optiune,ceea ce nu inteleg este de ce eu trebuie sa fiu mutata si nu respectiva persoana iar eu sa raman pe acelasi post in acelasi loc!

Dorina Stoi
 User  Dorina Stoi
a intrebat la 27 Apr. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2016
Revenirea trebuie sa aiba loc pe acelasi post de pe care s-a aplicat suspendarea contractului pentru CCC, cu salariu cel putin egal cu cel detinut anterior intrarii in concediu, la care se vor aplica toate modificarile aparute intre timp.
l
Legea 202/2002, art. 10
(8) La incetarea concediului de maternitate, a concediului pentru cresterea copiilor in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu dizabilitati sau a concediului paternal, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca ori la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente, si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2022