ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Valoarea sanctiunii?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Imi spuneti, va rog frumos, care e suma cu care se poate sanctiona angajatul care a lucrat fara carte de munca?
Multumesc.

Adaugata in: Angajare
Olga Schuller
 User  Olga Schuller
a intrebat la 05 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Olga Schuller
 User Olga Schuller
a raspuns userului Ioana Popa la 06 Nov. 2012
Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Nov. 2012
Cartile de munca sunt scoase din uz din 2011, deci pentru lipsa ei nu poate fi dispusa o sanctiune. Insa pentru desfasurarea unei activitati remunerate in lipsa unui contract de munca este sanctionata cu o amenda cuprinsa intre 500 si 1000 de lei.

Art. 260 - Codul muncii republicat.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;

Daca nu exista contract de munca, poate fi incheiata o alta forma contractuala pe baza careia persoana care presteaza activitate sa poata fi remunerata legal (conventie civila / contract prestari servicii, contract drept de autor), in cazul in care se potriveste situatiei respective un astfel de contract.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri