Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Codul muncii. Adeverinta vechime in munca


de Clublegislatiamuncii.ro la 22 Iul. 2011


Ma intrebam daca in cazul unui fost angajat care solicit? adeverint? pentru vechimea ??n munc? si ??i-a pierdut carnetul de munc?, trebuie s?-i mai cer dovada anunt?rii ??n Monitorul Oficial a pierderii carnetului de munc? sau pot s?-i eliberez adeverin??a privind vechimea ??n munc? far? aceast? dovad?


    Am aflat ca in conformitate cu prevederile art. 34 alin. (5) din Codul muncii, la solicitarea salariatului angajatorul este obligat s? elibereze un document care s? ateste activitatea desf???urat? de acesta, vechimea în munc?, în meserie ??i în specialitate.  De asemenea, în baza art. 40 alin. (2) lit. h) angajatorul trebuie s? elibereze la cerere toate documentele care s? ateste calitatea de salariat. Nu are relevan???, din punct de vedere al îndeplinirii acestei obliga??ii, dac? salariatul are sau nu carnet de munc?, l-a pierdut etc.

În baza art. 260 alin.(1) lit. b) din Codul muncii, înc?lcarea de c?tre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5) constituie contraven??ie ??i se sanc??ioneaz? cu amend? de la 300 lei la 1.000 lei.

A??adar, am inteles ca la solicitarea unui fost salariat, angajatorul are obliga??ia s? elibereze adeverin??a privind vechimea în munc?.

Articole conexe:

Ultima ora:

CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

3 comentarii

Comentarii



Boldea Viorel Gabriel 2018-09-13 09:45:13

As dori sa stiu si eu dk figurezi la anaf ca angajator si de cate luni figurez?va multumesc

mirela 2017-01-18 17:44:57

buna.am o intrebare. as vrea sa stiu daca s-a aprobat legea rentei viagere pentru mamici care au de la 3 copii in sus.va multumesc

JONAS ECATERINA 2012-11-02 16:46:03

Daca am doi angajati pe perioada determinata de 16 zile, in momentul cand ii desfac contractul de munca, ca sa poata beneficia de somaj, il desfac cu art.65(1) sau 56(i)?.Multumesc.

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaCum si unde pot contesta o decizie de pensionare?De ce documente am nevoie la contestatie?Este corect ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 3 raspunsuri
Decizia de pensionare care a fost contestata poate sa fie mai putin ca cel initial?Multumesc anticipat pentru raspuns[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Apr. 2020 10 raspunsuri
buna ziuain ce an pot iesi la pensie daca am lucrat astfel; 1983-2020 ( din care 4 ani de facultate necotizati ) si 13...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 1 raspuns