Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Calificarea la locul de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Ce presupune calificarea la locul de munca?
Cine poate instrui la locul de munca?
Pe ce perioada maxima se poate face calificarea?
Salariatul calificat trebuie sa obtina neaparat un certificat sau o diploma sau este suficienta trecerea functiei in care s-a calificat in adeverinta de vechime?

Multumesc!

Veve Mihaela
 User  Veve Mihaela
a intrebat la 26 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Georgeta Ganea la 08 Iul. 2013
Imi cer scuze, am indus o confuzie. Fiind certificate de calificare cu recunoastere doar la angajator, nu trebuie acea autorizare prevazute de ordonanta si normele de aplicare
ART. 11 din HG 522 DIN 2002
Potrivit art. 18 alin. (1) din ordonanŃă, sunt
supu4i autorizării numai furnizorii de formare
profesională care doresc să elibereze certificate d
e calificare sau de absolvire cu recunoa4tere
naŃională. CeilalŃi furnizori de formare profesiona
lă pot organiza programe de formare
profesională finalizate cu documente de absolvire p
roprii, care nu sunt ?nsă certificate cu
recunoa4tere naŃională.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Georgeta Ganea la 08 Iul. 2013
Se obtine certificat de calificare si pe baza acestuia se poate face act aditional de modificare a ocupatiei trecute in contract
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Veve Mihaela la 08 Iul. 2013
Angajatorul ar trebui sa depuna dosar de acreditare pentru formarea profesionala a salariatilor pentru calificarile pe care le doriti.Trebuie sa indeplineasca toate conditiile unui furnizor de astfel de servicii pentru a putea primi certificatele de calificare si pentru a le acorda cursantilor in final.
Sunt standarde ocupationale , deasemenea este stabilit un numar de ore pentru care se pot organiza cursurile.Va trebui sa aveti lectori pentru aceste cursuri .
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Veve Mihaela la 27 Iun. 2013
Este dar aveti grija sa fie unul realist in raport cu informatia livrata si continutul trainigului. In general nu se practica, decat pentru cursuri de mare amploare cum ar fi calificari sau cursuri in afara tarii care costa foarte mult. Dar de regula pentru traininguri care sunt necesare derularii optime a activiatii nu ar trebui sa fie necesar un astfel de act. Este obligatia angajatorului sa se asigure ca angajatul poate derula respectivele activitati.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Veve Mihaela
 User Veve Mihaela
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Iun. 2013
In baza OG129/2000 Cap. III, Art. 18, alin. (3) care prevede: "(3) Angajatorii pot organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, in baza carora elibereaza certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective.' , este posibil actul aditional de prelungire a contractului?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Veve Mihaela
 User Veve Mihaela
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Iun. 2013
Multumesc mult pentru raspuns! Trainingul intern face parte tot din categoria formarilor profesionale? Si daca da, in acest caz se pot face acte aditionale de prelungire a contractului individual de munca?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2013
Se refera la urmarea unui curs autorizat ANC pentru posturile care necesita o anumita calificare, pe cheltuiala si la initiativa angajatorului. Instruirea se poate referi si la anumite programe de training sustinute fie de traineri interni, fie prin contractarea unui serviciu extern.

Daca nu detine diploma de calificare atunci nu poate fi trecut pe o functie calificata care necesita detinerea ei. Ar fi lovita de nulitate contractul. Se considera ca este calificat in momentul in car ea absolvit cursul si primeste diploma aferenta.

Gasiti mai multe informatii despre formarea profesionala si in OG 129 din 2000 privind formarea profesională a adulţilor.

Alte intrebari despre Cariera si performanta

TOP RASPUNSURI 2020
Bun? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns