ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

2 contracte individuale de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

va rog frumos sa imi spuneti daca o persoana poate avea contract individual de munca de 8h la 2 firme diferite (fara nici o legatura intre ele) ?
Daca da, am o mare nelamurire. Functia de baza va fi la ambele firme?
In Codul Muncii nu este stipulat nimic in acest sens.

Ca sa fiu mai explicita avem un salariat cu norma de 2h/zi si conducerea vrea sa ii facem contract cu norma intreaga de 8h/zi (dar persoana respectiva are contract de 8h/zi la o alta firma) .
Voi face act aditional la contract cu modificarea normei de la 2h la 8h/zi si bineinteles si a salariului pentru norma de 8h.
Dar, intreb inca o data, are voie sa lucreze la 2 firme diferite cu contract de 8h/zi? Si functia de baza o are la ambele firme?

Multumesc anticipat pentru raspuns.



Elena Manta
 User  Elena Manta
a intrebat la 11 Mar. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului ELENA MANTA la 12 Mar. 2014
Multumesc pentru gandul pozitiv si ma bucur ca va sunt de ajutor informatiile.

Cele bune!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Manta
 User Elena Manta
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Mar. 2014

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Vreau sa stiti ca apreciez mult ceea ce faceti si mai ales rabdarea d-voastra cand cititi toate aceste intrebari.

Va doresc o zi buna in continuare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Mar. 2014
Da, are voie sa lucreze la cate firme doreste, prin cumul de functii, in baza art. 35 din Codul muncii republicat. Nu este prevazuta in legislatia muncii vreo restrictie in aceasta directie, pot fi ambele contracte cu 8 ore, atat timp cat salariatul le poate onora pe ambele este perfect.

Nu poate avea doua functii de baza pentru ca altfel nu se numeste functie de baza. Criteriile pe baza carora o functie sau alta este cea de baza nu sunt stabilite prin lege, pentru ca angajatul este cel care alege si declara functia de baza in cazul unui cumul. Obligatia declararii functiei de baza, catre ambii angajatori, este stabilita prin Codul fiscal, nu in cadoul muncii. Pentru ca acest lucru implica anumite obligatii fiscale. Deducerea persoanala si tichetele de masa de exemplu se acorda numai acolo unde este declarata functia de baza.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022