ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

care este data de incetare C.I.M. corecta


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


PErsoana cu handicap ingrijita de as personal a decedat la data de 8.04.2016, ieri 14.04.2016 imi vine as personal si imi solicita incetare C.I.M. la care imi anexeaza certificatul de deces. Care este data corecta a incetarii C.I.M.? Cu ce articol de lege incetez C.I.M. pentru ca as. personal sa poata beneficia de somaj?Multumesc mult pentru ajutor! Imi sunt de un real folos toate raspunsurile dumneavoastra!

Elena-carmen Mocanu
 User  Elena-carmen Mocanu
a intrebat la 15 Apr. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 15 Apr. 2016
Art. 39. - (4), Lege nr. 448/2006
Contractul individual de munca al asistentului personal inceteazade drept in cazul decesului persoanei cu handicap grav.
Art. 56 Codul muncii
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoana fizica, precum si in cazul dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care angajatorul si-a incetat existenta conform legii;

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu Gratiela Petrescu Radu Anton Marius Ion violeta Georgescu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri