Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Care este temeiul legal pentru prelungirea unui CIM pe perioada determinata?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Un salariat a fost angajat pe o perioada de 3 luni. Unitatea doreste sa prelungeasca contractul de munca al unui angajat pe inca 3 luni. Pe baza carui temei legal se poate face aceasta prelungire?
Prelungirea contractului se face conform articolului 82, alin (3) din Codul Muncii?

Va multumesc pentru ajutor si promptitudine!

Olimpia Pop
 User  Olimpia Pop
a intrebat la 12 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Mar. 2014
Prelungirea se face prin act aditional incheiat anterior expirarii CIM, in baza art. 17 (5) coroborat cu art. 41 (3) lit. a) din Codul muncii republicat. Nu vorbim de contracte diferite ca sa intrati sub incidenta art. 82 (3) privind contractele succesive, ci de prelungire care implica modificarea unui singur element contractual, si anume durata lui. Data de sfarsit va fi una diferita in baza actului aditional.

Art. 41
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
...............
Art. 17
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Modificarea se opereaza in Revisal in termen de 19 zile lucratoare de la data aparitiei ei, cf. HG 500/2011.


Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
violeta Georgescu Marius Ion Viviana Serni alexei delimart Gratiela Petrescu adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns