Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Ce perioada de proba pentru schiombarea functiei?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

un angajat are contract determinat de 6 luni; inainte de terminarea acestui contract I se schimba functia; ce perioada de proba I se poate stabili pentru noua functie?; se poate stabili o perioada mai mare de 15 zile lucratoare daca ulterior contractual I se va modifica in contrcta pe perioada nedeterminata?

multumesc

Angela Stancioi
 User  Angela Stancioi
a intrebat la 20 Iul. 2015
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Angela Stancioi
 User Angela Stancioi
a raspuns userului adriana iancu la 30 Iul. 2015
multumim.
si daca in cursul perioadei de proba stabilite la debutarea pe noua functie CIM incheiat pe perioada determinata inceteaza de drept ca urmare a expirarii termenului perioada d eproba se continua in baza actului additional care se poate incheia?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 20 Iul. 2015
Codul muncii
Art. 32

(1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decât o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba în situatia în care acesta debuteaza la acelasi angajator într-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea într-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
(3) Perioada de proba constituie vechime în munca.
Prin urmare, in mod exceptional, exista posibilitatea legala a stabilirii unei perioade de proba si in situatia in care salariatul debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie.


Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2019
AM O VECHIME DE 45 ANI .Cum se calculeaza valoarea pensiei daca conform legii este calculata la 35 ani?[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2019 1 raspuns
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri