ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CIM


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


CIM pe perioada determinata se poate incheia si pe o luna sau doua?
Multumesc!

Adriana Coman
 User  Adriana Coman
a intrebat la 02 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 02 Nov. 2011
Da, se poate. Codul Muncii nu prevede o perioada minima pentru incheierea unui contract individual de munca pe perioada determinata, ci numai o perioada maxima de 36 de luni si un numar maxim de 3 CIM pe perioada determinata semnate intre aceleasi parti.

Art. 82
4 Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.

Art. 84
1 Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns