ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CIM determinata in nedeterminata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu o nelamurire.
Cum pot transforma CIM din durata determinata in durata nedeterminata fara a se pierde nici o zi de lucru pentru salariat? Este suficient un act aditional cu modificare durata contract, sau trebuie incetat CIM determinat si incheiat un alt CIM pe durata nedeterminata. In cazul incheierii unui nou contract, cand se face inregistrarea in Revisal de incetare a vechiului CIM si de incepere activitate a CIM pe perioada nedeterminata? Ma va lasa programul sa operez incetarea CIM determinat mai devreme, ca sa pot transmite legal noul CIM nedeterminat cu o zi inainte?
De exemplu vechiul CIM determinat inceteaza incepind cu 15.10.2011, noul CIM incepe tot cu 15.10.2011. Teoretic incetarea se transmite chiar in ziua incetarii, adica 15.10.2011, iar noul CIM trebuie transmis pe 14.10.2011. Este corect sa operez incetarea in Revisal pe 14.10, dar la data incetarii sa trec 15.10. Ma tem ca programul sa nu recunoasca datele si sa imi apara contractul incetat chiar din ziua modificarii 14.10. si nu de la data pe care o trec, 15.10, astfel se pierde o zi..
Multumesc


Mirela Pavel
 User  Mirela Pavel
a intrebat la 21 Sep. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Sep. 2011
Puteti modifica perioada contractului de munca printr-un act aditional incheiat la contract in baza articolului art. 17 alin. 5 din Codul Muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Sep. 2011
Potrivit art. 17 alin. 5 din Codul Muncii republicat orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. 3 in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege. Printre elementele mentionate la alin. 3 al art. 17 se numara si durata contractului de munca.


Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns