ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CIM pe perioada determinata(3 luni)


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara, In cazul unui CIM pe perioada determinata (3 luni), cate zile de concediu de odihna pot fii mentionate 21 sau se calculeaza 1,75x3 din care reies 5 zile CO, vor fii trecute 21 sau 5?
Perioada de preaviz in cazul demisiei ?
Perioada de preaviz în cazul concedierii?
Multumesc.

Simona Hrisovescu
 User  Simona Hrisovescu
a intrebat la 12 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Apr. 2014
Pentru un contract de 3 luni salariatul are dreptul la un concediu minim 5 zile calculate astfel:

20 / 12 x 3 = 4.98 zile. Se rotunjeste in favoarea salariatului, rezultand cele 5 zile minime.

Puteti in contract sa treceti 21 de zile, dar daca ati trecut asa inseamna ca va trebui sa ii acordati 21 de zile de CO pentru acest contract de munca. In contract se mentioneaza numarul de zile de CO la care salariatul are dreptul pe durata lui.

Perioada de preaviz o stabiliti cu repsectarea minimului legal din Codul muncii, in cazul demisiei si al concedierii pe motive neimputabile salariatului. Daca va uitati in lege veti vedea ca nu exista perioade diferentiate de preaviz in functie de durata CIM, ci doar limita maxima in cazul demisiei, si pe criteriul tipului de pozitie ocupate, si o perioada limita minima pentru preavizul concedierii.

Art. 75
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.

Art. 81
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Daca sunt nascuta in 12.12.1964 si am un punctaj de33.4064acesta se imparte la stagiul complet de cotizare adica la 35...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Sep. 2022 1 raspuns