Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

clauza de neconcurenta - remuneratie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

In o anexa a contractului unul dintre articole stipuleaza ca angajatul se obliga ca pe durata contractului sa nu desfasoare pe cont propriu sau alta firma activitati sau comert de natura celui cu care este insarcinat ca salariat.

Nu trebuie remunerat?

Adaugata in: Contract de munca
Constantin Gheorghe
 User  Constantin Gheorghe
a intrebat la 12 Feb. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 12 Feb. 2016
Codul muncii
Art. 21. (clauza de neconcurenţă)
(1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părţile pot negocia şi cuprinde în contract o clauză de neconcurenţă prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terţ, o activitate care se află în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurenţă lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.
(2) Clauza de neconcurenţă îşi produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activităţile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului, cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare, perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenţă, terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii, precum şi aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
(3) Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază şi este de cel puţin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
(4) Indemnizaţia de neconcurenţă reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil şi se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.
Prin urmare, prin clauza de neconcurenta, salariatul este obligat ca dupa incetarea contractului sa nu presteze in interes propriu sau al unui tert, o activitate care se afla in concurenta cu cea prestata la angajatorul sau, in shimbul unei indemnizatii de neconcurenta lunare pe care angajatorul se obliga sa o plateasca pe toata perioada de neconcurenta.Sadar, daca angajatorul nu ii ofera indemnizatia de neconcurenta lunara fostului salariat, Clauza de neconcurenta este nula.
Chiar daca este prevazuta in CIM, clauza de neconcurenta isi produce efecte numai daca in cuprinsul contractului sunt prevazute anumite elemente: activitatile ce sunt interzise salariatului la data incetarii contractului, cuantumul indemnizatiei de neconcurenta lunare, perioada pentru care isi produce efectele clauza de neconcurenta (maxim 2 ani), tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii, aria geografica unde salariatul poate fi in reala competitie cu angajatorul.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
firma ma obliga sa platesc eu medicina muncii anuala cui ma pot adresa cu reclamatie deoarece nu angajatul trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascut in data de 27.09.1968, lucrez din data de 17.09.1986, am lucrat 4 ani si 3luni in grupa deosebita...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua, sunt nascuta la 2.09.1964, lucrez de la 01.03.1984 ,in perioada 15.06.1984-01.10.1994 am lucrat in grupa 2(...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 1 raspuns