ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil in situatia unei intreruperi contract anterior nasterii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Daca angajatei i-a expirat contractul in 3 septembrie si s-a angajat din nou in 23 septembrie, aceasta pauza o va afecta ii va anula indemnizatia pe care o primeste de la stat pentru cresterea copilului?
Respectiv: in afara faptului ca nu a inregistrat venit in acea perioada si ii va scadea corespunzator media salariala a ultimelor 12 luni lucrate anterior nasterii, exista posibilitatea de a ii fi retrasa complet indemnizatia?

Multumesc mult petru raspuns rapid.

Cu stima,
Angela Sabaru

Angela-magdalena Sabaru
 User  Angela-magdalena Sabaru
a intrebat la 21 Sep. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Sep. 2011
In cazul in care slariata a incheiat un nou contract de munca in perioada concediului de crestere copil, indemnizatia pentru crestere copil i se va suspenda in ziua imediat urmatoare producerii modificarii.

Daca angajata in cauza inca nu a intrat in CIC, indemnizatia nu ii va fi afectata de aceasta intrerupere, potrivit prevederilor OUG 111/2010.

Art. 2
5. Cele 12 luni prevazute la alin. 1 pot fi constituite integral si din perioadele in care
persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
j. se afla in perioada de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata si inceperea unui alt contract de munca pe durata determinata, asa cum este aceasta definita de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021