ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


1.Se poate incheia un contract de munca pe perioada nedeterminata cu perioada de proba?
2.Nu mi s-a inmanat fisa postului.Este legal?

Adaugata in: Contract de munca
Elena Gritu
 User  Elena Gritu
a intrebat la 15 Mar. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Mar. 2012
Perioada de proba nu este obligatorie Asa cum este stipulat la art.31 din codul muncii republicat perioada se proba se poate stabili. Daca selectia candidatilor a fost destul de riguroasa ,angajatorul poate opta sa incheie contract de munca pe perioada nedeterminata sau determinata fara perioada de proba.
Art. 31
1 Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
2 Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
Fisa postului face parte integranta din CIM. Obligatoriu la inceperea activitatii, angajatorul , are obligatia sa va dea si fisa postului.

Alte intrebari despre Contract de munca

Eroare conectare :