ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract de munca durata determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


O salariata este insarcinata si are contract de munca pe perioada determinata care-i expira inainte de a intra in concediu prenatal.In acest caz,angajatorul este obligat sa-i prelungeasca contractual de munca? Daca nu,va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa faca angajata pentru a beneficia de concediu de maternitate.Va multumesc anticipat!

Adaugata in: Contract de munca
Mihaela Brumaru
 User  Mihaela Brumaru
a intrebat la 19 Nov. 2014
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 20 Nov. 2014
Potrivit dispozitiilor art. 56 alin. (1) lit. i) din Codul muncii , contractul individual de munca incheiat pe durata determinata inceteaza de drept la data expirarii termenului.
Expirarea contractului individual de munca incheiat pe durata determinata constituie o cauza de incetare de drept a contractului .Acesta fiind incheiat pe perioada determinata angajatorul nu are obligatia sa il prelungeasca, indiferent daca salariata este insarcinata sau nui. Ar mai fi o solutie, sa depuna actele de somaj.
Conditia pentru a beneficia de concediu crestere copil este sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului. Aceste venituri pot proveni din salarii, activitati independente, activitati agricole, dar si ajutorul de somaj.
Beneficiaza de somaj daca indeplineste conditiile de stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii daca va avea contractul de munca incetat in temeiul art. 56 alin. (1) lit. i.
O alta solutie, ar fi sa intre in concediu medical aproape de data incetarii contractului de munca iar apoi in cel prenatal imediat in continuare. Concediul va fi platit de Casa de Sanatate prin prezentare certificatelor medicale, la fel si cel de maternitate pentru sarcina si lauzie.
De concediul pentru sarcina si lauzie poate beneficia si dupa incetarea contractului de munca, fiind vorba de un temei de incetare neimputabil ei. Situatie in care OUG 158/2005 in baza caruia se acorda acest concediu prevede ca poate beneficia de cele 126 de zile daca incetarea statutului de asigurat are loc dintr-un motiv neimputabil ei si daca nasterea are loc in urmatoarele 9 luni.
OUG 158/2005 - privind concediile si indemnizatiile medicale:
ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă ?n care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, ?n una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc ?n termen de 9 luni de la data pierderii calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei ?n cauză se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilaţii acestora.
(3) ?n situaţiile prevăzute la alin. (2), baza de calcul a indemnizaţiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calităţii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.



Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns