ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de munca in Romania cu o persoana fara rezidenta in Romani?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

As dori sa stiu daca este posibila intocmirea unui contract individual de munca intre o firma din Romania si un cetatean spaniol fara rezidenta sau domiciliu in Romania. Este vorba despre un sofer de camion ce nu are interes in a avea domiciliul sau in Romania.
Va multumesc frumos!

Gainaru Roxana
 User  Gainaru Roxana
a intrebat la 17 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gainaru Roxana
 User Gainaru Roxana
a raspuns la intrebare la 17 Feb. 2014
Va multumesc foarte mult!!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Feb. 2014
Chiar daca nu ar fi cetatean UE, tot nu se aplica obligatia detinerii unui domiciliu, prin documente, in tara. Vor fi alte demersuri de facut, dar acesta este o alta discutie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Feb. 2014
Se poate, fiind vorba de un cetean UE. Nu este neaprat necesar sa aiba rezidenta in Romania. Codul muncii nu prevede obligatia detinerii unui domiciliu in Romania pentru a putea fi incadrat in munca de un angajator local, prestand munca pe teritoriul tarii.

Art. 2
Dispozitiile cuprinse in prezentul cod se aplica:
..............................................
c) cetatenilor straini sau apatrizi incadrati cu contract individual de munca, care presteaza munca pentru un angajator roman pe teritoriul Romaniei;

Fiind cetatean UE nu aveti nevoie nici de permis de munca si nici de autorizatie.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Am primit decizia de pensie anticipata partial in data de 27.01.2021 data postei.Care este data maxima pina la care...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 2 raspunsuri
Puteti sa solicitati anularea deciziei de pensionare anticipata partial in termen de 30 de zile calendaristice de la...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Sunt de aproape doi ani pensionar -limita de varsta cu reduce pentru conditii Grupa I (inainte de 2001!!);Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2021 1 raspuns
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri