ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de munca la o persoana minora


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.

Este o problema daca am facut un contract de munca la o persoana minora de 8 ore pe zi si el a lucrat efectiv 4 ore conform pontaj si conforrm declaratilor. Imi puteti da cateva detalii in legatura cu legislatia referitoare la angajatii minori?

Multumesc mult.

Adaugata in: Contract de munca
Adriana Mihalache
 User  Adriana Mihalache
a intrebat la 13 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mariana Bunta la 17 Sep. 2012
Codul muncii prevede ca o persoana dobandeste drept deplin de munca la 16 ani, caz in care nu mai este nevoie de acordul parintilor. Minorul de 15 ani poate fi incadrat numai cu acordul parintilor, nu si cel de la 16 ani in sus.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Sep. 2012
Daca se constata nulitatea se incheie un nou contract de munca, nu un act aditional la un contract nul.

Dupa constatarea nulitatii se incheie un nou CIM sau se incheie direct act aditional la CIM si se acopera nulitatea. Art. 57 alin (3) din Cod prevede ca nulitatea poate fi acoperita prin simpla indeplinire ulterioara a conditiilor impuse de lege.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 13 Sep. 2012
Clauza legata de timpul de lucru este lovita de nulitate dat fiind faptul ca nu ati respectat Codul Muncii la completatea contractului de munca. Respectati prevederile de la art. 57 din Codul Muncii republicat:
(1) Nerespectarea oricareia dintre conditiile legale necesare pentru incheierea valabila a contractului individual de munca atrage nulitatea acestuia.
(2) Constatarea nulitatii contractului individual de munca produce efecte pentru viitor.
(3) Nulitatea contractului individual de munca poate fi acoperita prin indeplinirea ulterioara a conditiilor impuse de lege.
(4) In situatia in care o clauza este afectata de nulitate, intrucat stabileste drepturi sau obligatii pentru salariati, care contravin unor norme legale imperative sau contractelor colective de munca aplicabile, aceasta este inlocuita de drept cu dispozitiile legale sau conventionale aplicabile, salariatul avand dreptul la despagubiri.
(5) Persoana care a prestat munca in temeiul unui contract individual de munca nul are dreptul la remunerarea acesteia, corespunzator modului de indeplinire a atributiilor de serviciu.
(6) Constatarea nulitatii si stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul partilor.
(7) Daca partile nu se inteleg, nulitatea se pronunta de catre instanta judecatoreasca.
Faceti act aditional de modificare a timpului de lucru dupa ce constatati nulitatea clauzei.
Sa stiti ca, chiar daca a lucrat 4 zile in loc de 8 ati gresit la calculul salarial si ar trebui sa-i calculati drepturile salariale. Salariul de baza trebuie impartit la nr de zile lucratoare din luna si la 6 ore pentru stabilirea tarifului orar si apoi inmultit cu nr de ore prestate.
Aceste drepturi se acorda si pentru perioada din urma ca despagubire.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns userului Mariana Bunta la 13 Sep. 2012
P.S.  Norma de timp de 6 ore/zi se considera norma intreaga, deci atentie cum completati contractul de munca !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 13 Sep. 2012
Conform Codului muncii, o persoana fizica poate incheia contract individual de munca in calitate de salariat de la varsta de 15 ani (cu acordul parintilor).
In cazul tinerilor sub 18 ani, durata timpului de munca este de 6 ore/zi, respectiv 30 ore/saptamana. (art. 112 alin. (2) CM)
Totodata, tinerii sub 18 ani nu au voie sa presteze munca suplimentara (art. 124 CM), ore de noapte (art. 128 alin. (1) CM) si beneficiaza de concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare (art. 147 alin. 1 CM).

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns