ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de munca temporara - terminare de catre angajator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Sub noua lege 66/2016, voi reintra in CCC pana in ianuarie 2016 - data la care copilul meu va implini 2 ani. Daca ma reintorc cu minim 60 de zile inainte la serviciu, pt. obtinerea de venituri impozabile, voi beneficia de stimulent de insertie pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani. Daca eu am contract de munca temporara pe durata nedeterminata semnat cu angajatorul, dar durata misiunii actuale va expira in 30.11.2016, va fi angajatorul obligat ca la reintoarcere sa ma tina cel putin 6 luni fiind in stimulent de insertie? Sau imi poate termina oricand contractul de munca daca nu imi gaseste o alta misiune, iar eu pierd stimulentul de insertie?
Am vazut ca acest tip de contract este destul de putin reglementat in legislatie.
Multumesc anticipat!

Magda Popa
 User  Magda Popa
a intrebat la 31 Mai. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului magda popa la 01 Iun. 2016
Potrivit dispozitiilor art. 25 alin 2 din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu crestere copil in varsta de pana la un an, doi ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Magda Popa
 User Magda Popa
a raspuns userului adriana iancu la 01 Iun. 2016
Va multumesc pentru raspuns! Contractul meu de munca este incheiat pe durata nedeterminata insa - doar misiunea actuala va expira, de aici deriva intrebarea mea: daca revin la munca, cu stimulent de insertie, va avea angajatorul obligatia de a ma pastra in munca pe durata acordarii stimulentului (pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani)?
Neoficial, mi s-a spus de la HR ca daca nu mi se gaseste o noua misiune, compania nu ma va mai tine.
Va multumesc inca o data.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 01 Iun. 2016
Acordarea stimulentului de insertie este conditionata de obtinerea de venituri impozabile.
Contractul individual de munca temporara incheiat pe durata determinata inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat.
Angajatorul nu are nicio obligatie sa prelungeasca acest tip de contract.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni adriana iancu Radu Anton Gratiela Petrescu Ioana Popa Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns