Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contractele colective de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca societatea noastra are 21 angajati din care 2 persoane au contractul de munca suspendat pentru cresterea copilului ,deci 19 persoane active, este necesar contract colectiv de munca?

Lucy Glaser
 User  Lucy Glaser
a intrebat la 11 Mar. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 12 Mar. 2016
In opinia mea, da.
Legea nr 62/2011 privind dialogul social prevede la art. 129 alin. (1) ca, negocierea colectiva este obligatorie numai la nivel de unitate, cu exceptia in care aceasta are mai putin de 21 de salariati, prevederile fiind preluate si de Codul Muncii la art. 229 alin. (2). Prin urmare negocierea este obligatorie in cazul unitatilor cu cel putin 21 de angajati si facultativa in cazul unitatilor avand cel mult 20 de salariati.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaM-am nascut la 25.05.1959Lucrez din 1.11.1977 pana in prezent 24.01.2020 ...1.11.1977 - 11.06.1979 cu contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Ian. 2020 4 raspunsuri
Sunt nÄ?scutÄ? ??n 23 iulie 1962. Lucrez fÄ?rÄ? ??ntrerupere din 15.09.1980. Am nÄ?scut ??i crescut p??nÄ? la v??rsta...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2020 1 raspuns
Sotul meu este nascut la 10.01.1964, incadrat in munca din anul 1982, are o vechime in munca de aproxim. 35 ani si 9...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2020 1 raspuns
-am 60 ani , lucrez de 35 ani si de 6 luni am handicap accentuat-pot beneficia sa ma pensionez cu 10 ani mai de vreme...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2020 1 raspuns
Buna seara.Va rog mult sa-mi spuneti daca un agent de asigurare mai poate sa continue activitatea dupa ce a fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Ian. 2020 1 raspuns
Buna Ziua! As dori si eu sa stiu cum ma pot angaja sau cum imi poate face un angajator carte de munca,actele...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Ian. 2020 1 raspuns