Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cresterea copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am fost in preaviz 15 zile, contabila a dus REVISALUL la ITM pentru inchiderea activitatii, ulterior am aflat ca sunt insarcinata. Vreau sa ma informati daca mai beneficiez de cresterea copilului in cazul in care a facut corectie a treia zi de la depunerea actelor? Daca nu ce pot sa fac sa beneficiez de cresterea copilului?

Adaugata in: Contract de munca
Georgescu Garofita
 User  Georgescu Garofita
a intrebat la 03 Iul. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgescu garofita la 08 Iul. 2013
Da, cat timp aveti continuitate acest detaliu este nesemnificativ, nu va afecteaza la acordarea concediului crestere copil.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgescu Garofita
 User Georgescu Garofita
a raspuns userului Ioana Popa la 06 Iul. 2013
Eu am 12 luni de fapt am mai multi ani la ei dar eu vroiam sa intreb daca pe data de 1 iulie mi-a incetat contractul de munca si tot cu aceeasi data mi la si reactivat mai beneficiez de cresterea copilului .

Multumesc !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Iul. 2013
Nu stiu despre ce corectie vorbiti, ce corectie s-a facut?

Indemnizatia pentru crestre copil se acorda daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului ati realizat venituri profesionale supuse impozitului, sau din activitati agricole. Vedeti art. 2 din OUG 111/2010 care reda conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru crestere copil, il puteti gasi aici: http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html

Ca sa aveti continuitate ar trebui sa intrati in somaj, insa daca ati incetat relatia de munca prin demisie ati pierdut acest drept, cat si dreptul la concediul pentru maternitate pentru sarcina si lauzie.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu alexei delimart George Andreescu adriana iancu Radu Anton Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt nÄ?scutÄ?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nvÄ???Ä?m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns