ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum se mai poate prelungi un CIM pe perioada determinata?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am un salariat careia i s-a incheiat un CIM initial pe o perioada determinata de 1 an, dupa care i s-a prelungit contractul de 2 ori prin acte aditionale de cate 1 an fiecare (deci nu a avut contracte succesive)
Potrivit Codului Muncii am inteles ca perioada maxima pentru care poate fi incheiat un CIM pe durata detrminata este de 36 luni.
Intrebarea mea este daca societatea mai are voie sa ii prelungesca CIM tot pe perioada determinata ( avand in vedere ca i-a trecut termenul de 36 luni desi nu a avut contracte succesive; i s-a prelungit fara intrerupere) sau este obligata sa ii prelungeasca contractul pe perioada nedeterminata?

Va multumesc!

Adaugata in: Contract de munca
Roxana Stanciu
 User  Roxana Stanciu
a intrebat la 25 Sep. 2014
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Stanciu
 User Roxana Stanciu
a raspuns la intrebare la 29 Sep. 2014
Da,cel mai bine ar fi sa ii prelungim CIM pe perioada nedeterminata. Va multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Roxana Stanciu la 26 Sep. 2014
Maxim 3. Incercati insa sa nu abuzati de utilizarea CIM pe perioda determinata. In conditiile in care cautati sa il tineti timp de 6 ani doar in aceasta forma, cam asa s-ar putea interpreta. Poate cel mai bine ar fi sa il treceti direct pe nedeterminata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Stanciu
 User Roxana Stanciu
a raspuns la intrebare la 26 Sep. 2014
Si daca as merge pe varianta contractelor succesive, avand in vedere ca el a avut pana acum un CIM prelungit pe 36 luni, cate contracte succesive as mai avea dreptul sa fac? 2 sau 3 (de cate 12 luni fiecare)?

Va multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Sep. 2014
Rectificare, s-a strecurat o greseala: este vorba de art. 82, nu 83 din Codul muncii. Imi cer scuze.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Sep. 2014
Contractul nu poate fi prelungit peste limita celor 36 de luni. Caz in care fie intrati pe contracte succesive cf. art. 83 din Codul muncii, fie il incadrati direct pe perioada nedeterminata, daca doriti sa aiba continuitate.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart Gratiela Petrescu Viviana Serni Marius Ion Ioana Popa Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns