ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum se poate modifica functia din contractul de munca incheiat la angajare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A



Lucrez la o firma mare care de curand prin superiorul direct ne-a adus la cunostiinta ca nu va mai fi functia de casier trezor .Am primit un act aditiona.
Act aditional ; In temeiul art.17,ali(5)coraoborat cu art 41,ali(1),din legea nr 53/2003,partile Hotarasc:
Se modifica elementul E -Felul Muncii,ai contractului individual de munca Functia/meseria Lucrator Comercial,cod COR 522303
Alaturi de acest act aditional am primit si Fisa Postului -Lucrator Comercial(trezor)
Functia mea de aproape 9 ani a fost pana la primirea acestui act aditional de: Casier trezor In fisa postului pe langa atributiile de Lucrator Comercial am in continuare si atributii de Casier Trezor. Angajatorul a procedat corect? Daca nu erai de acord cu acest act aditional aveai ca alternativa demisia.

Lucia Sasu
 User  Lucia Sasu
a intrebat la 17 Iun. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 18 Iun. 2016
Da angajatorul a procedat corect, dar dumneavoastra puteti refuza sa semnati actul aditional. Angajatorul nu va poate constrange sa semnati nimic.
Este posibil ca, refuzul dumneavoastra de a semna sa fie considerat abatere disciplinara. Insa nagajatorul nu poate dispune sanctionarea fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
Nu este legal ca angajatorul sa va ceara demisia. Demisia este un tip de incetare a contractului care are la baza exclusiv initiativa angajatului.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
Marius Ion Gratiela Petrescu Viviana Serni alexei delimart G Stancu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns