ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cumul de functii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

O persoana angajata cu contract de munca la o firma poate avea la aceeasi firma si contract de drepturi de autor si/sau conventie civila?

Multumesc,
Cu stima,
Mariana Dinca

Mariana Dinca
 User  Mariana Dinca
a intrebat la 21 Aug. 2012
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Aug. 2012
Teoretic se poate, insa trebuie sa aveti in vedere ca exista riscul ca activitatea prestata in temeiul conventiei civile sa fie reconsiderata activiate dependenta, dat fiind raportul juridic deja existent cu acelasi angajator, cel de salariat. Puteti incerca sa incheiati un al doilea contract de munca, cu timp partial, legislatia muncii permite acest lucru.

Art. 35 - Codul muncii republicat
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

http://legislatiamuncii.manager.ro/a/6002/cumularea-unui-contract-de-munca-si-a-unei-conventii-civile-la-acelasi-angajator.html

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua! angajatorul are voie sa-mi planifice el concediu? adica sa-mi dea concediu in ce perioada vrea el?[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2020 1 raspuns
Cu ce data trebuie sa mi se acorde indemnizatia pentru titlu stiintific de doctor, avand in vedere ca am obtinut titlul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 2 raspunsuri
Am lucrat cinci ani in Italia cu carte de munca. Acum lucrez in invatamant.Va rog frumos sa-mi spuneti daca pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 1 raspuns
In octombrie am implinit 60 ani si am o vechime de 35 ani si jumatate de munca. Locuiesc in Ploiesti (oras cuprins de...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Oct. 2020 1 raspuns
Am inplinit 60 de ani ??n luna martie.Amcontribu??ie de 30 de ani.Doresc pensionare anticipat─? cu toate penaliz─?rile...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Oct. 2020 1 raspuns