ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Lucrez ca barman de un an jumatate si as vrea sa imi dau demisia, dar nu stiu cum sa fac sa pot sa imi iau si bani pentru concediu, deoarece nu am avut nici macar o zi de concediu! Ce as putea face in legutura cu acest lucru? Pot mentiona in cererea de demisie sa mi se acorde bani pentru concediu?

Adaugata in: Contract de munca
Bianca Bianca
 User  Bianca Bianca
a intrebat la 06 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului bianca bianca la 08 Mai. 2013
Nu, nu treceti in demisie. Angajatorul este obligat prin lege sa va plateasca toate drepturile salariale legale. In caz contrar il puteti actiona in judectata, iar dreptul de actiune se prescrie in termen de 3 ani de la data la care va datora drepturile, in cazul dvs ar fi de la data platii salariului. In demisie nu cereti nimic altceva decat incetarea contactului, asta reprezinta actul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului bianca bianca la 08 Mai. 2013
Va ajuta prevederile de la art. de mai jos
Art. 146 din codul muncii republicat
(1) Concediul de odihnă se efectuează ?n fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) , efectuarea concediului ?n anul următor este permisă numai ?n cazurile expres prevăzute de lege sau ?n cazurile prevăzute ?n contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, p?nă la sf?rşitul anului următor, tuturor salariaţilor care ?ntr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea ?n bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai ?n cazul ?ncetării contractului individual de muncă.
In cazul in care nu va compenseaza in bani dreptul de concediu de odihna neefectuat puteti actiona in instanta angajatorul
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Bianca Bianca
 User Bianca Bianca
a raspuns userului Ioana Popa la 08 Mai. 2013
deci sa nu scriu in demisie sa mi se plateasca concediul?ca cineva ma invatat sa scriu " va rog sa-mi dati Drepturile salariale pentru concediul de odihnă neefectuat...va rog chiar nu stiu cum sa procedez.multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Mai. 2013
Zilele de concediu ramase neefectuate se pot compensa in bani numai dupa incetarea raportului de munca, deci dupa ce efectuati si preavizul negociat in contract pentru demisie. Nu se pot plati inainte. Nu mentionati in acest sens nimic in demisie, ele se platesc in temeiul legii.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Am o intrebare: cine se ocupa de salarizare cum zic firmele. Cei de la resurse umane sau de la contabilitate?[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2021 2 raspunsuri