ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisie in perioada de proba


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca un salariat angajat pe perioada determinata de 1 luna si-a dat demisia dupa 3 zile calendaristice, avem dreptul sa-i cerem sa efectueze preavizul?

Adaugata in: Contract de munca
Gabriela Ionescu
 User  Gabriela Ionescu
a intrebat la 15 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Ionescu
 User Gabriela Ionescu
a raspuns userului Nelu Usurelu la 19 Nov. 2012
multumesc pentru raspunsuri, puteti sa-mi trimiteti un model al acestei decizii?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Nelu Usurelu
 User Nelu Usurelu
a raspuns userului gabriela ionescu la 19 Nov. 2012
Trebuie intocmit un document in baza art.31, alin.3 din Codul Muncii. Eu am folosit o adaptare la termenul din lege, adica Notificare. Structura este aceeasi ca la o decizie de incetare. Acest document se opereaza in Revisal prin procedura folosita la orice incetare de activitate, alegandu-se prima obtiune din lista articolelor pe care le cuprinde Revisalul la cap.incetari
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela ionescu la 15 Nov. 2012
Incetearea pe parcursul perioadei ce proba are ca temei art. 31 alin. (3) din Codul muncii republicat.

Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Ionescu
 User Gabriela Ionescu
a raspuns userului Adrian C. la 15 Nov. 2012
Va multumesc pentru raspuns, dar cum inregistrez acest lucru in Revisal? Intocmesc decizia de incetare conform carui articol?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Adrian C.
 User Adrian C.
a raspuns la intrebare la 15 Nov. 2012
NU, in perioada de proba atat angajatorul, cat si angajatul, pot denunta unilateral contractul printro simpla notificare, fara nici o motivare si fara efectuarea preavizului

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri