ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Deplasare angajati pe teritoriul Romaniei


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Daca in cadrul firmei, o parte din angajatii nostrii sunt plecati in deplasare (lucreaza pe santiere din tara) mai mult de 90 de zile pe an, trebuie sa inchei un proces verbal ca sunt de acord cu deplasarile?

Adaugata in: Contract de munca
Angelica Cuta
 User  Angelica Cuta
a intrebat la 10 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Angelica Cuta
 User Angelica Cuta
a raspuns userului Ioana Popa la 10 Apr. 2014
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 10 Apr. 2014
Daca activitatea derulata de salariati pe santier are ca beneficiar un alt angajator cu care dvs aveti incheiat contract de punere la dispozitie, prin care dvs va luati angajamentul de a-i furniza personal necesar, atunci se merge pe procedura detasarii, in conditiile legii, pe o perioada determinata de timp de maxim un an si cu posibilitatea de prelungire cu acordul salariatului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2014
Depinde ce scrie in contractul lor de munca sau in fisa postului. Daca in unul din aceste documente apare deja mentionata deplasarea lor pe teren prin specificul activitatii, atunci nu este necesar sa incheiati niciun document. Dar daca in contractul de munca este mentionat un loc de munca fix (la sediul sau un punct de lucru al unitatii) atunci desfasurarea activiatii in afara locului de munca ar trebui sa aiba la baza o procedura de delegare, dat fiind faptul ca activitatea este prestata in beneficiul dvs ca angajator. Iar delegarea se face prin ordin, cu repsectarea prevederilor din Codul muncii referitoare la acest tip de masura.

Art. 42
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca.
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detasarii, salariatul isi pastreaza functia si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.

Art. 43
Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.

Art. 44
(1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Cumnatul meu lucreaza la o firma ce distribuie muncitori in afara tarii. A venit la sfarsitul lunii iulie in...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Sep. 2022 1 raspuns