ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Desface contract de munca in urma demisiei se face cu art 81(7) sau 55 (b)


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
In cazul in care un angajat demisioneaza si angajatorul renunta total sau partial la previz, cu ce art se desface contractul: 81(7) sau 55(b)?
Multumesc!

Adaugata in: Contract de munca
Amalia Maf
 User  Amalia Maf
a intrebat la 20 Mar. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Amalia Maf la 25 Mar. 2015
Incetarea contractului de munca prin acordul partilor are temeiul legal la art. 55 lit. b din Codul Muncii si este o modalitate simpla si rapida de a inceta un contract de munca. Aceasta poate fi initiata atat de salariat, cat si de angajator.
Incetarea contractului de munca prin demisie reprezinta o incetare a contractului individual de munca urmare a vointei unilaterale a salariatului, reglementata de art. 55 lit. c ┼či art. 81 din Codul Muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Amalia Maf
 User Amalia Maf
a raspuns userului adriana iancu la 23 Mar. 2015
BUna ziua!
Multumesc pt raspuns. Nu inteleg insa care e diferenta intre ati da demisia cu art 81(7) (in conditiile in care angajatorul accepta sa renunte la preaziv...si este de acord sa plec in ziua de....) si a desface contractul de munca prin acordul partilor, art 55b (adica vorbesc cu angajatorul si stabilim de comun acord cu ce data plec)?
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 22 Mar. 2015
Demisie la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale sau partiale la termenul de preaviz art.81 alin(7) din Codul muncii.
Art 55 lit b -incetarea CIM cu acordul partilor.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri