Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

In ce conditii poate inceta CIM , daca salariatul se afla in perioada de proba


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


1.In baza carui articol potrivit Codului Muncii, pot inchide un contract de munca, daca salariatul aflat in proba de lucru 15 zile lucratoare a renuntat sa mai vina la lucru dupa 10 zile lucratoare. Are deja 3 zile nemotivate. Mai trebuie sa-i fac actele necesare pentru desfacere disciplinara: convocator, referat, proces verbal, decizie de suspendare?

2. Dintr-o sursa neoficiala, am aflat ca s-a schimbat perioada de proba la 90 de zile, puteti sa-mi confirmati lucrul acesta? Asta inseamna ca la noile contracte de munca incheiate trebuie sa modific aceasta perioada?

Liliana Chesca
 User  Liliana Chesca
a intrebat la 02 Apr. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Chesca
 User Liliana Chesca
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Apr. 2014
Multumesc mult , imi sunteti de mare ajutor. Va doresc din toata inima multa putere si mult succes in activitatea dvs.!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2014
1. Da, trebuie, daca doriti sa mergeti pe calea sanctionarii disciplinare. Nu puteti desface contractul de munca disciplinar fara acesti pasi. O alta solutie ar fi incetarea prin notificare scrisa in baza art. 31 (3), atat timp cat angajatul este inca in perioada de proba sau la finalul ei. Angajatul trebuie sa semneze insa pentru primirea notificarii pentru ca ea sa produca efecte conform legii.

2. Perioada de proba, conform Codului muncii republicat, este de maxim 90 de zile pentru pozitiile de executie si 120 de zile pentru cele de conducere. Nu sunt modificari aduse Codului muncii din 2011 pana acum. In contractul de munca durata perioadei de proba se poate modifica doar prin act aditional, atat timp cat ea nu este deja prevazuta in maximul ei, iar o alta perioada de proba se acorda numai in situatiile permise de lege.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns