ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

incetare CIM


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am un CIM pe perioada determinata, care este prelungit pana la data de 20.03.2013, adica maine.
Cu ce data trebuie sa-i incetez contractul?
Daca ii incetez CIM cu art. 56 litera j beneficiaza de somaj?

Multumesc.

Adaugata in: Contract de munca
Andrea Andrea
 User  Andrea Andrea
a intrebat la 19 Mar. 2013
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului andrea andrea la 21 Mar. 2013
Nu puteti sa ii incetati cu data de 1.04, pentru ca cf. contractului acesta este ultima zi de lucru iar data incetarii si ultima zi lucrata nu coincid. Data incetarii nu face parte din durata CIM. Daca ar fi asa, atunci nu ar putea beneficia salariatul de somaj din ziua incetarii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Mar. 2013
In Revisal apare intervalul 01.04.12 - 01.04.13, pana in data de 01.04.13, deci as putea sa-i incetez CIM cu data de 01.04 , nu mai doreste sa apara si pe luna aprilie pe statul de plata doar cu o zi. Se poate sa-i incetez cu data de 01.04 contractul?

Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Mar. 2013
ok, am inteles...insa si salariatul ar dori cu data de 01.0.4 sa il incetez...trebuia sa-i scriu pe actul aditional de prelungire contract pana pe data de 31.03.2013. Sau dacaas putea sa-i modific pe actul aditional...in asa fel incat sa pot sa il incetez cu data de 01.04.13
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului andrea andrea la 19 Mar. 2013
Nu, nu se poate. Cat timp data de 1.04 apare in contract, ea este lucrata de salariat si nu il puteti priva de dreptul la salariul cuvenit si nici nu este legal si corect sa ii incetati de drept contractul mai devreme. Va pierde dreptul la somaj.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Mar. 2013
Multumesc....insa as mai avea o intrebare...un contract tot pe perioada determinata pana la 01.04.2013...prin urmare ar trebui sa il incetez cu data de 02.04. Se poate sa-i incetez contractul cu data de 01.04. sa nu mai apara pe statul de plata si pe aprilie...pt a putea beneficia mai repede de somaj???

Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Mar. 2013
Incetarea contractului de munca are loc in ziua imediat urmatoare ultimei zile lucrate de salariat. In cazul de fata, daca ultima zi lucrata de salariat este 20.03.2013, atunci incetarea va avea loc in data de 21.03, aceasta fiind si ziua in care intocmiti decizia de incetare a CIM si o operati in Revisal. Din aceasta zi salariatul ar avea dreptul la somaj, motiv pentru care ziua incetarii nu este zi lucrata si nici pontata , pentru ca salariul si somajul nu pot fi cumulate conform legii.

Da, incetarea in temeiul art. 56 litera j da dreptul salariatului sa primeasca indemnizatie de somaj, cat timp indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 la data depunerii cererii.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns