ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare CIM


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am urmatoarea situatie si ma tot contrazic cu colega mea. Va rog sa ma ajutati sa lamurim discutiile.

Un salariat, angajat in data de 29.04.2013 inceteaza CIM cu data de 09.07.2013 (ultima zi de lucru).

1. In nota de lichidare, eu ii trec zilele de CO la care mai avea dreptul pe 2013, calculand pana-n data la care inceteaza Contractul de munca. In situatia aceasta, mai avea dreptul la 4 zile de CO. (scriam 6, daca incetarea era dupa ziua 15 a lunii). Este bine?

2. Zilele de CO nefolosite, i le platesc. Trebuie sa existe o dovada scrisa sau e de ajuns ca scriu in nota de lichidare ca i-am platit?!

3. In REVISAL operez incetarea intotdeauna in ziua urmatoare ultimei zi de lucru. In cazul acesta pe 10.07.2013. Procedez corect?

Va multumesc!

Adaugata in: Contract de munca
Andrei Ionescu
 User  Andrei Ionescu
a intrebat la 09 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 09 Iul. 2013
1. Salariatul dvs pentru perioada lucrata are dreptul la 4 zile de CO, la fel ar fi avut si daca ar fi incetat dupa data de 15 iulie, daca in CIM are 20 de zile lucratoare acordate anual. Ar fi lucrat pana la acea data 2 luni si jumatate, adica:

20/12 x 2,5 = 4,17 - adica 4 zile de CO (se rotunjeste in jos in acest caz).

Ca sa aiba drepul la 6 zile de CO ar fi trebuit sa lucreze minim 3,5 luni, or nu este cazul aici.

2. Zilele de CO ramase neefectuate se platesc dupa incetarea raporutlui de munca. Plata lor va aparea pe stat, ea trebuie evidentiata pentru ca intra in drepturile salariale si in salariu.

3. Da, este corecta data incetarii. Puteti opera si in 5 zile lucratoare in cazul incetarii de drept, aveti aceasta prevedere in Codul muncii republicat. (art. 56 litera 2).

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns