ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare contract individual de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Poate inceta contaractul de munca conf. art.31 alin 3 din Codul Muncii?
Am fost in perioda de proba si am notificat angajatorul sa-mi inceteze contractual de munca conf. art 31. alin 3 din Codul Muncii, iar cand mi-a emis adeverinta de vechime la rubrica Mutatia/Interventia a trecut incetre cim conf art.55 lit.b.Este corect??

Multumesc

Mirela Stefania Calugarita
 User  Mirela Stefania Calugarita
a intrebat la 21 Apr. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 23 Apr. 2016
Potrivit art. 31 alin. 3 din Codul muncii, republicat, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Prin urmare daca ati notificat angajatorul in aceasta perioda, CIM trebuia sa inceteze conform acestiu articol. Nu as putea spune ca e corect sau nu, pentru ca nu va afecteaza in niciun fel. Contractul poate sa inceteze si cu acordul partilor in perioada de proba. Puteti sa cereti explicatii, poate a fost o greseala.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns