ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare inainte de expirare CIM perioada determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Unui salariat i s-a incheiat CIM pe durata determinata de 3 luni, iar la 1 luna dupa semnarea CIM-ului doreste incetarea raporturilor de munca. Intrebarea mea este, daca in cazul in care angajatorul este de acord CIM se poate desface cu acordul partilor, iar in cazul in care angajatorul nu este de acord atunci angajatul trebuie sa stea in preaviz si i se desface CIM prin demisie?

Va multumesc,
Crina Mecher

Adaugata in: Contract de munca
Karina M
 User  Karina M
a intrebat la 23 Mar. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Paul Robitu
 User Paul Robitu
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2012
Este vorba de perioada de proba.
Art. 31, alin 3 din Codul Muncii:
"3 Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia. "
In concluzie nu este necesar preavizul, ci numai o notificare din partea angajatului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Mar. 2012
Da, este corect. Se poate semna acordul partilor numai in cazul in care si angajatorul este de acord, renuntandu-se la preaviz. In caz contrar, incetarea raportului se va face prin demisie, cu respectarea preavizului din contract.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
adriana iancu Ioana Popa George Andreescu Marius Ion alexei delimart G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021