ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Inregistrare incetare in Revisal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti daca pot inregistra in REVISAL o incetare anterioara daca am demisia semnata de angajat si decizia semnata de angajator. Data incetarii este 25.09; pot face inregistrarea in REVISAL din 15.09, de exemplu? Stiu ca legea zice la momentul incetarii sau la momentul luarii la cunostinta...
Multumesc!

Nana Oana
 User  Nana Oana
a intrebat la 10 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Sep. 2012
Dna Ganea are dreptate, incetarea nu poate fi operata anterior, din simplul motiv ca pe parcursul preavizului contractul isi produce in continuare efectele, ceea ce inseamna ca poate interveni orice situatie precum cea amintita de dumneai, cat si altele: CFP, concediu crestere copil, etc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mariana Bunta la 17 Sep. 2012
Termenele de preaviz sunt maxime, si nu minime. Orice perioada care nu le excede pe cele prevazute de Cod este legala, cat timp apare in zile lucratoare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului I E la 17 Sep. 2012
Aceea nu este demisie, ci incetare prin acordul partilor. Numai daca angajatorul semneaza o astfel de cerere, se poate dispune incetare prin acordul partilor in temeiul art. 55 litera b) din Codul muncii. Altfel, daca angajatorul nu renunta partial sau total la preaviz, salariatul are obligatia de a respecta aceasta perioada asa cum a fost negociata in contract. In caz contrar se considera abatere disciplinara si angajatul poate fi sanctionat corespunzator.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
I E
 User I E
a raspuns la intrebare la 13 Sep. 2012
De ce e obligatoriu dupa expirarea termenulu de preaviz? Poate a depus cererea cu 55 lit b, fara perioada de preaviz.

Cu stima.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 10 Sep. 2012
Decizia de incetare se face in ziua imediat urmatoare expirarii perioadei de preaviz.Preavizul se poate suspenda cu concediu medical si in cazul acesta decizia nu mai poate fi valabila, schimbandu-se data incetarii CIM. Nu puteti opera data incetarii atat timp cvat CIM este activ,
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 10 Sep. 2012
Conform HG 500/2011, data incetarii contractului individual de munca se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca sau la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca.
Dar, atentie mare !! ati precizat termenul "demisie" ceea ce implica un termen de preaviz (20 zile lucratoare pt functiile de executie si 45 zile lucratoare pentru functiile de conducere)... Rezulta ca dumneavoastra va trebui sa operati in REVISAL la data incetarii propriu-zise a CIM si anume dupa expirarea termenului de preaviz.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri