Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

notificare fara preaviz art 31 alin 3


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Va rog mult sa-mi raspundeti la o intrebare:
Sunt angajata la o firma de pe 5 februarie, am contract pe perioada nedeterminata insa la clauze apare o perioada de proba de 90 de zile. As vrea sa plec de la ei fara preaviz dar sa nu am repercursiuni negative din acest motiv. Pot pleca doar cu o notificare fara preaviz in temeiul art 31 alin 3,avand in vedere ca inca nu a trecut acea perioada de proba? Si asta fara sa-mi aduca efecte negative din partea angajatorului? Sau mai bine pentru mine e sa respect acea perioada de preaviz? Va multumesc!!

Ramona Vieru
 User  Ramona Vieru
a intrebat la 07 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Mar. 2014
Da, sigur ca puteti. Incetarea in temeiul articolului 31 (3) poate avea la baza initiativa oricareia dintre parti.

Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Este bine sa stiti insa ca o astfel de incatare va anuleaza dreptul la indemizatia de somaj, in cazul in care indepliniti conditiile de acordare si doriti sa o solicitati. Incetarea la initiativa dvs nu este considerat motiv neimputabil de catre normele de aplicare a legii somajului. Iar temeiul incetarii este esential pentru acordarea dreptului.

ART. 5 - HG 174/2002
Prin motive neimputabile, ?n sensul art. 17 alin. (1) din lege, se ?nţelege:
b) ?ncetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, ?n temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;



Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns