ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

O clauza neconforma cu prevederile Codului Muncii este nula de drept?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Multumesc d-nei Georgeta Ganea pt. raspuns la intrebarea din 17.03.2014.
Intrebare: Daca o clauza privind neconcurenta inscrisa intr-un CIM/act aditional nu respecta in totalitate prevederile art. 21 si urmatoarele din Codul Muncii se considera nula de drept deci nu-si produce efectele sau este necesara o corectie printr-un alt act aditional?
Multumesc pentru clarificari.

Alecsandru Balan
 User  Alecsandru Balan
a intrebat la 17 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 18 Mar. 2014
Nu are nicio relevanta durata contractului de munca pentru aplicarea unei clauze de neconcurenta. Ea este nula de drept cat timp nu respecta legea si atat. Nu este prevazuta in lege perioada CIM (o durata relevanta a acestei clauze). Daca va uitati la art. 22 atent, veti vedea ca incetarea de drept a CIM pe perioada determinata se numara printre exceptii.

Art. 22
(1) Clauza de neconcurenta isi poate produce efectele pentru o perioada de maximum 2 ani de la data incetarii contractului individual de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu sunt aplicabile in cazurile in care incetarea contractului individual de munca s-a produs de drept, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 56 alin. (1) lit. c), e), f), g) si i), ori a intervenit din initiativa angajatorului pentru motive care nu tin de persoana salariatului.

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

Contractul poate avea si o luna si poate contine o astfel de clauza.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Mar. 2014
Este important si ce tip de contract aveti daca este pe perioada determinata sau nedeterminata.
Da, clauza este nula atat timp cat nu ati negociat si suma pe care angajatorul se obliga fata de dvs. sa o acorde la incetarea CIM pe alte motive decat cele care se regasesc la art 22.
Art. 57
(1) Nerespectarea oricareia dintre conditiile legale necesare pentru incheierea valabila a contractului individual de munca atrage nulitatea acestuia.
șș
(4) In situatia in care o clauza este afectata de nulitate, intrucat stabileste drepturi sau obligatii pentru salariati, care contravin unor norme legale imperative sau contractelor colective de munca aplicabile, aceasta este inlocuita de drept cu dispozitiile legale sau conventionale aplicabile, salariatul avand dreptul la despagubiri.
In lipsa acordului de vointa trecut in contract sau act aditional la acesta ,privind raspunderea dvs, si contraprestatia pentru aceasta clauza data de angajator, nu sunteti pasibil de nicio incalcare a acestei clauze nici in timpul executarii contractului si nici dupa incetarea acestuia.
Oricand se poate renegocia aceasta clauza in conditiile acceptate de catre parti si va produce efecte pentru viitor.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
Bun? ziua. Cumnata mea este n?scut? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafez? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns