ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

O persoana poate avea 2 contracte de munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! O persoana are un contract de munca cu 18 ore /saptamana (profesor ), si mai are un contract de munca la alt angajator unde are 40 ore/saptamana. Este legal ? Ce temei legal reglementeaza aceasta situatie ? Va multumesc mult !

Adaugata in: Contract de munca
Rodica Cazacu
 User  Rodica Cazacu
a intrebat la 02 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Mar. 2014
Da, sigur ca poate. In baza art. 35 din Codul muncii republicat, o persoana poate realiza cumul de functii prin incheierea a doua sau mai multe contracte de munca, cu acelasi angajator sau cu angajatori diferiti, cat timp legea nu prevede interdictii referitoare la cumularea respectivelor functii sau nu se ajunge la conflicte de interese (cele doua functii nu intra in conflict). Nu exista restrictii in ceea ce priveste normele de lucru pentru acest caz.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 3 raspunsuri
BunÄ? ziua, Am urmÄ?toarea situa??ie: ??n martie 2012 am fost concediatÄ? din motive neimputabile mie ( reducere...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Mar. 2021 1 raspuns