Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

poate inceta CIM fara preaviz daca angajatorul nu este de acord?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Avem un salariat care a solicitat incetarea raporturilor de munca cu acordul partilor. Angajatorul nu a fost de acord.
Urmare a refuzului de incetare a raporturilor de munca cu acordul partilor, angajatul a mai venit la servici 4 zile, ulterior nu s-a mai prezentat.
Cum putem inceta contractul de munca al respectivului salariat?
Precizez faptul ca in CIM si in Codul MUncii preavizul este de maxim 20 zile lucratoare, dar in CCM la nivel de unitate preavizul este de maxim 20 zile lucratoare, dar nu poate fi mai mic de 5 zile.
Angajatul poate sa plece fara sa stea in perioada de preaviz legal sau poate sa stea doar 5 zile?
Angajatorul il poate obliga sa efectueze preavizul?

Alina Mardar
 User  Alina Mardar
a intrebat la 29 Feb. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 01 Mar. 2016
Contractul individual de munca inceteaza ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea(art.55, lit.b).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 01 Mar. 2016
Angajatorul poate refuca cererea de incetare a raporturilor de munca cu acordul partilor, dar nu poate refuza demisia. Daca a solicitat demisia ar trebui sa respectate si perioada de preaviz stabilita prin contractul de munca
Potrivit art 81(1), angajatorul poate renunta la preaviz, total sau partial, in orice moment, situatie in care demisia angajatului va produce efecte de la data renuntarii.
Asadar daca salariatul nu a facut notificare de demisie, sau nu arespectat perioada de preaviz, a absentat nemotivat si puteti incepe procedura de cercetare disciplinara prealabila.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu Viviana Serni alexei delimart adriana iancu Gratiela Petrescu Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 3 raspunsuri
In conditiile legii in vigoare acum, se poate cumula pensia anticipata partiala, cu venitul realizat dintr-un contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Va rugam, raspuns ptr o doamna care munceste cu contract de munca permanent din 03.08.1987 - pana in prezent....[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 3 raspunsuri
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt nascuta la 25.03.1968, lucrez de la 01.09.1984 si pina in prezent, in perioada 06.07.1985 - 01.11.1988...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Am implinit virsta de 60 ani in noiembrie si ma intereseaza data la care ma pot pensiona daca am o vechime de 38 ani si...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 1 raspuns