ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Problema preaviz


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Momentan lucrez la banca si mi-am gasit un nou loc de munca in alt domeniu. Mi-am dat demisia, iar cei de la resurese umane mi-au spus ca am perioada de preaviz de 20 zile lucratoare conform noului cod al muncii, cu toate ca eu am in contractul semnat in oct 2010 perioada de 15 zile calendaristice. Mentionez ca nu am semnat nici un act aditional care sa-mi prelugeasca perioada de preaviz. Au dreptul sa ma tina 20 zile sau termenul ar fi cel de 15 zile din contract? Multumesc!

Adaugata in: Contract de munca
M Alex
 User  M Alex
a intrebat la 10 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 11 Oct. 2011
Daca in CCM aplicabil la nivel de unitate acest preaviz a fost modificat de la 15 la 20 de zile lucratoare, atunci ei pot solicita respectarea acestui preaviz, Insa si CIM trebuie modificat prin act aditional.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului M Alex la 11 Oct. 2011
Conform art. 81 alin. 4 din Codul Muncii republicat termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Codul Muncii prevede un maxim de zile de preaviz, nu si un minim. Pentru a putea sta in preaviz 20 de zile in loc de 15 este necesara incheierea unui act aditional prin care sa fie modificata aceasta clauza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
M Alex
 User M Alex
a raspuns userului Ioana Popa la 10 Oct. 2011
Va multumesc pt raspuns! Am discutat cu o persoana de la resurse umane si mi-a zis ca daca eu am scris in contract " preavizul este de 15 zile calendaristice conf legii 53/2003 codul muncii " eu trebuie sa respect noul cod al muncii si am 20 zile lucratoare. E adevarat ? Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
M Alex
 User M Alex
a raspuns userului Ioana Popa la 10 Oct. 2011
Va multumesc pt raspuns! Am discutat cu o persoana de la resurse umane si mi-a zis ca daca eu am scris in contract " preavizul este de 15 zile calendaristice conf legii 53/2003 codul muncii " eu trebuie sa respect noul cod al muncii si am 20 zile lucratoare. E adevarat ? Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Oct. 2011
Daca nu a fost incheiat act aditional la CIM pentru modificarea perioadei de preaviz prevazuta initial, atunci angajatorul trebuie sa respecte contractul semnat initial. Orice element din CIM poate fi modificat numai prin intocmirea unui act aditional, conform art. 17 alin. 5 din Codul Muncii republicat.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu Viviana Serni Radu Anton George Andreescu G Stancu Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2021
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns