ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Procedura acordare diurna externa in lei


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Persoana juridica romana SRL, trimite in deplasare externa salariati sai.
Societatea doreste sa implementeze o procedura interna prin care sa se poata acorda diurna ce se cuvine salariatilor prin virament bancar pe cardul salariatului in lei (contravaloarea diurnei in valuta *curs de schimb valutar oficial BNR din ziua viramnetului).Diurna acordata nu depaseste nivelul maxim de diurna externa deductibila stabilita prin HG 518/1995.
Va rog sa ne transmiteti opinia d-voastra din punct de vedere al setarii ca procedura interna a acestei modalitati de acordare , respectiv acordarea in lei a echivalentului sumei in valuta si daca exista riscuri ce anume riscuri isi asuma societatea in cazul implementarii acestei proceduri ?
Multumesc


Corina Balanescu
 User  Corina Balanescu
a intrebat la 03 Iun. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 05 Iun. 2016
Dreptul salariatilor din sectorul privat la indemnizatia de delegare(diurna) este consacrat de Codul muncii la art.44 alin.2 iar minimul acesteia este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice (HG 518/1995). Drepturile cuvenite salariatului delegat se stabilesc prin negociere intre salariat si angajator in contractul colectiv de munca aplicabil, sau in lipsa acestuia in regulamrntul intern. Aceasta negociere trebuie sa porneasca de la drepturile salariatului stabilite prin Codul muncii.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021