ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

programul de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Administratorul unei firme poate sa modifice contractul de munca de la 8 ore la 4 ore fara consimtamantul angajatului? Daca da, in ce conditii? N-am semnat nici un act si am fost trecut de la 8 ore la 4 ore.

Adaugata in: Contract de munca
Alexandru Papp
 User  Alexandru Papp
a intrebat la 16 Iul. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Iul. 2013
Art. 107 din codul muncii republicat
(1) Angajatorul este obligat ca, ?n măsura ?n care este posibil, să ia ?n considerare cererile salariaţilor de a se transfera fie de la un loc de muncă cu normă ?ntreagă la unul cu fracţiune de normă, fie de la un loc de muncă cu fracţiune de normă la un loc de muncă cu normă ?ntreagă sau de a-şi mări programul de lucru, ?n cazul ?n care apare această oportunitate.
(2) Angajatorul este obligat să informeze la timp cu privire la apariţia unor locuri de muncă cu fracţiune de normă sau cu normă ?ntreagă, pentru a facilita transferurile de la normă ?ntreagă la fracţiune de normă şi invers. Această informare se face printr-un anunţ afişat la sediul angajatorului.
(3) O copie a anunţului prevăzut la alin. (2) se transmite de ?ndată sindicatului sau reprezentanţilor salariaţilor.
(4) Angajatorul asigură, ?n măsura ?n care este posibil, accesul la locuri de muncă cu fracţiune de normă la toate nivelurile.

Numai pe baza unui act aditional la CIM se poate trece de la 8 ore la 4 ore

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu G Stancu adriana iancu George Andreescu alexei delimart Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2022