ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Schimbare contracte de munca unilateral


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Conducerea unei societati a decis ca toate CIM-urile pe durata nedeterminata ale unei sectii sa le transforme in CIM pe durata determinata , pe 3 luni, este vorba de aproximativ 80 salariati , se zvoneste ca aceasta sectie se va inchide si asta pentru a fenta procedura de concediere colectiva. Este legal ? Modificarea CIM nu trebuia facuta cu acordul partilor ? Va multumesc !

Adaugata in: Contract de munca
Constantin Burada
 User  Constantin Burada
a intrebat la 12 Feb. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Feb. 2014
Nu, nu este legala procedura. Pe de o parte, modificarea duratei cotractului de munca se face intr-adevar numai cu acordul partilor, in temeiul art. 17 (5) coroborat cu art. 41 din Codul muncii republicat, iar pe de alta transformarea din durata nedeterminta in determinata nu este permisa de lege. Nici macar programul Revisal nu suporta o astfel de modificare, ceea ce inseamna ca angajatorul, daca va dispune o astfel de masura va incalca legea pe mai multe fronturi. Daca aveti probe, puteti sesiza ITM si solicita un control cat mai urgent.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri