ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Schimbare norma


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pentru modificarea normei, automat si a salariului de la 8 la 4 ore, este  ok daca se intocmeste un angajament in care fiecare angajat semneaza si declara ca este de acord sau trebuie neaparat act aditional?

Multumesc.

Adaugata in: Contract de munca
Andrea Andrea
 User  Andrea Andrea
a intrebat la 21 Feb. 2013
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Feb. 2013
Pentru modificarea normei si a salariului de incadrare este obgliatorie intocmirea actului aditional cf. Codului muncii. Exceptie fac doar situatiile in care intervine un act normativ care sa impuna o astfel de modificare. In alte cazuri, daca nu incheiati act aditional nu sunteti in legalitate.

Art. 17
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
[...] k) salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana; [...]
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Acordul salariatului privind modificarea clauzelor sauelementelor din contractul de munca se reflecta in semnarea actului aditional intocmit in acest scop.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu Viviana Serni alexei delimart Gratiela Petrescu adriana iancu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns