ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Suspendare CIM pentru CFS - dupa revenire CIC


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.

Avem o salariata care a fost in concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 1 an. Doreste ca in continuare sa beneficieze de cateva luni de concediu fara plata, cf art. 6 OUG 111/2010.
In ce temei se suspenda contractul de munca in Revisal? Cf articolului 54?

Multumesc pentru raspuns.
Anca Constantin

Adaugata in: Contract de munca
Elena Anca
 User  Elena Anca
a intrebat la 06 Nov. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Anca
 User Elena Anca
a raspuns la intrebare la 08 Nov. 2013
Va multumesc mult.

Anca
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2013
Suspendarea se face in temeiul art. 51 (1) a) din Codul muncii republicat. Este tot concediu pentru crestere copil, dar fara plata. Nu este concediu pentru nevoi personale, ca atare nu se aplica art. 54.

Art. 51
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;

Art. 6 - OUG 111/2010
(1) După ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, cu excepţia copilului cu handicap, persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) au dreptul la CONCEDIU FĂRĂ PLATĂ PENTRU CREŞTEREA COPILULUI p?nă la v?rsta de 2 ani.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022