Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Suspendarea contractului individual de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Bună ziua.
Dacă sunt angajat cu contract de muncă pe perioadă determinată (6 luni), am dreptul la concediu fără plată pentru pregătirea și susținerea licenței?
Vă mulțumesc.

Marin Rus
 User  Marin Rus
a intrebat la 27 Feb. 2019
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marin Rus
 User Marin Rus
a raspuns userului georgeta ganea la 27 Feb. 2019
Vă mulțumesc mult pentru răspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Feb. 2019
Da, important este ca perioada de suspendare sa fie in interiorul celor 6 luni, caz in care nu vi se face o prelungire a acestuia,
Art. 153 din codul muncii republicat
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua!Am un salariat caruia i-am dat notificarea din partea angajatorului cu incetarea cim in perioada de proba, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti daca stagiul militar si o perioada lucrata dar pentru carecontributiile salariale...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Sunt angajata in domeniul privat cu norma intreaga, la o firma dintr-un domeniu diferit de cel al...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mai. 2019 1 raspuns
mama mea pensionaraPascu Ioana din Patarlagele Buzau a lucrat in zootehnie zi de zi( fara zile de concediu)peste 22 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Mai. 2019 2 raspunsuri
Un pensionar din ??nv????m??nt care a iesit la pensie ??i nu ??i-a depus la timp toate documentele ( m? refer la...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns
In carnetul de munca mi s-a specificatmajorarea de salariu ,perioada,am si semnatura si parafa celui care a completat in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns