ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Transmitere incetare contract individual de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Angajatul X va inceta activitatea in data de 15.03.2015, cu acordul partilor.
Avand in vedere ca persoana desemnata pentru inregistrarea modificarilor de contract va fi in concediu de odihna incepand cu data de 15 martie, poate raporta incetarea in Revisal mai devreme, in data de 11 martie?


Multumesc!

Mihaela Petrescu
 User  Mihaela Petrescu
a intrebat la 07 Mar. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Claudia Tepusa la 10 Mar. 2016
HG 500/2011
Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
i) data incetarii contractului individual de munca.
Art 4 din acelasi act normativ
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;
Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
b) cele prevazute la lit. b)??c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
Codul muncii
Art. 55.
Contractul individual de muncă poate ├«nceta astfel:
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
Argumentati legal, va rog, afirmatiile dumneavoastra.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Claudia Tepusa
 User Claudia Tepusa
a raspuns la intrebare la 09 Mar. 2016
Conform HG 500/2011, data incetarii CIM se inregistreaza in registru la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat incetarea CIM, dar nu mai tarziu de cel putin o zi anterioara incetarii CIM.
In situatia in care persoana desemnata pentru completarea si transmiterea registrului este in concediu sau chiar firma este in concediu in incepand cu 15.03, , iar un salariat doreste incetarea activitatii cu data de 15.03, cu acordul partilor sau demisie cu preaviz se poate opera in revisal incetarea CIM pana cel tarziu in 14.03. O incetare a CIM se poate inregistra in Revisal inainte de data la care inceteaza CIM!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 07 Mar. 2016
Nu se poate.
Decizia de incetare se intocmeste in ziua lucratoare imediat urmatoare ultimei zile de activitate a salariatului. Inregistrarea in Revisal se face in aceeasi zi, si se transmite catre ITM.
Netransmiterea registrului in termenele prevazute la art 4 din GH 500/2011 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu alexei delimart Viviana Serni adriana iancu George Andreescu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri